محیط زیست موضوع درجه یک کشور | وب سایت رسمی دکتر علی محمد شاعری

اخبار :

  • آبگيري سد گلورد با حضور وزير نيرو،دکتر شاعری،استاندار ،ومسئولین استانی وشهرستانی سد گلورد با حجم مخزني بالغ بر ۱۰۶ ميليون مترمکعب .

محیط زیست موضوع درجه یک کشور

تاریخ انتشار : ۰۹ آذر , ۱۳۹۴ - ۸:۲۵

محیط زیست بستر حیات و یکی از سه پایه توسعه پایدار بشمار میرود، آب، هوا، خاک، تنوع زیستی وطبیعت از مصادیق بارز محیط زیست تعریف شده اند.
• اگر عوامل حیاتی زمین درجریان توسعه دچاراختلال یا آسیبی شود، ساختار و بنای توسعه کشورها نیز فرو میریزد.
باتوجه به سیاستهای ابلاغی محیط زیست ازسوی مقام معظم رهبری، برآن شدم نکاتی را به اطلاع مردم شریف برسانم.
• هم اکنون وضعیت آب به شدت نگران کننده است و بسیاری از دشتهای کشور درشرایط بحرانی قرار دارد و میزان بارندگی بلند مدت حداقل ۱۰% کاهش نشان میدهد و بعلت رعایت نشدن الگوی صحیح مصرف، سرانه مصرف حداقل ۷۰ لیتر بیشترازسرانه کشورهایی است که میزان بارندگی به مراتب بیشتر از کشور ما دارند.
سرانه مصرف آب در کشورهای پرآب دنیا حدود ۱۵۰ لیتر در روز است در صورتی که مردم ما که در سرزمین نیمه خشک و خشک کم باران زندگی می کنند حدود ۲۲۰ لیتر درروز به ازاء هر نفر مصرف آب دارند.
مصرف روزانه انرژیهای فسیلی(بنزین،نفت گاز،گازطبیعی، نفت سفید ونفت کوره)حدود ۸۰۰ میلیون لیتر میباشد. که چهاربرابر مصرف جهانی است، که باعث بسیاری از آلودگیهای هوا،آب وخاک شده است وسلامت وبهداشت جامعه را به شدت درمعرض خطر قرارداده است.
• وضعیت هوای اکثرکلان شهرهای کشور هم خوب نمی باشد ازابتدای سال جاری تا به حال تقریبا” ۳۰% از روزهای تهران آلوده بوده است.
• آلودگی صوتی و منظر نامناسب شهرها نیز از معضلات محیط زیست شهری می باشد که موجب بروز انواع بیمارهای جسمی و روانی شده است. آلودگی صوتی در بعضی از شهر ها حدود ۲۵ دسی بل بیشتر ازحد مجاز میباشد.
• بعلت انواع آلودگیهای محیطی وناامنی محیط زیست بسیاری ازگونه های گیاهی و جانوری درحال انقراض هستند. ازبین رفتن گونه های جانوری مثل شیر و ببر در ایران ودر معرض انقراض بودن انواع دیگر از گونه گیاهی مثل گیاه نارون، چنار، شمشاد، بلوط ،سرخدار و دهها گونه گیاهی دیگرازجمله چالشهای مهم حیاتی درکشوربشمار میرود.
تغییر اقلیم نیزازپدیده های نو ظهوردهه های اخیرمحسوب می گردد. افزایش گازهای گلخانه بخاطر صنعتی شدن ناموزون و مصرف انرژی های فسیلی و از بین رفتن جنگلها وپوشش گیاهی، رخ داده است. متأسفانه تولید کربن درکشورهرسال نسبت به سال قبل، به علت مصرف بی رویه انرژیهای فسیلی درحال افزایش است وهمین امرباعث تولید انواع گازهای گلخانه ای که جاذب گرما هستند شده است افزایش دما و کاهش بارندگی رابدنبال داشته است .
• کاهش مساحت جنگل و تخریب مراتع از دیگر معضلات محیط زیست کشور میباشد. از۵۰ سال گذشته مساحت جنگلها از حدود ۱۸ میلیون هکتاربه حدود۱۲ میلیون هکتار کاهش یافته است وسالانه حدود۱۰۰ هزارهکتارازجنگلها وپوشش گیاهی کم شده است، حدود ۹۰% از مراتع ایران در حد متوسط وضعیف هستند و فقط ۱۰% مرتع درجه (۱ ) در ایران وجود دارد.
• تولید روزانه حدود ۵۰ هزارتن پسماند و دفع نامناسب آن باعث بروز انواع بیماریهای انسانی و به مخاطره افتادن محیط زیست انسانی شده است.
بهره برداریهای بی رویه وعدم برنامه ریزی برای احیاء وتجدیدحیات ذخایز دریایی باعث کاهش وانقراض گونه های ارزشمند دریایی شده است ، کاهش شدید ماهیان خاویاری در دریای خزر وسایر گونه ها مثل ماهی سفید، کیلکا و….ازجمله نمونه های بارزآسیبهای واردشده به اکوسیستم های دریایی میباشند.
افزایش پدیده بیان زائی و فراگیرشدن پدید ریزگردها در۲۳ استان کشورازجمله مشکلات محیط زیستی میباشند که اگربرنامه ریزی واقدام مناسب صورت نگیرد درآینده نزدیک امنیت اقتصادی،اجتماعی وتوسعه کشور را به مخاطره می اندازد.
لذا پیشنهاد می نمایم:
۱-سیاستهای ابلاغی محیط زیستی ازسوی مقام معظم رهبری بعنوان یک تکلیف درصدر برنامه های قوای مقننه،مجریه وقضاییه قرارگیرد.
۲-محیط زیست ازیک موضوع تفنی، لوکس و حاشیه ایی باید به یک اولویت درجه یک تبدیل شود.
۳-ارزیابی و تهیه پیوست زیست محیطی برای کلیه طرح ها و پروژه های عمرانی و توسعه الزامی شود.
۴-فرهنگ و اخلاق محیط زیست دررسانه ملی، آموزش و پرورش ودانشگاهها، دستگاههای اجرائی و سایرنهادهای اجتماعی و آموزشی در اولویت قرار گیرد.
۵-توجه عملی به تأمین نیروی انسانی متخصص و اعتبارمورد نیاز برای حفاظت محیط زیست بعمل آید.
۶-برخورد جدی با متخلفین محیط زیست وتوقف واحدهای آلاینده محیط زیست.
۷-استفاده ازانرژی های نو، تجدید پذیر و پاک در منازل، خود روها و واحدهای صنعتی.
۸- اصلاح الگوهای ناصحیح تولید و مصرف وبهبود سبک زندگی.
۹- بازیافت، بازچرخانی واستفاده مجددازکلیه پسماندها، پساب ها و فاضلاب ها وبه منظورجلو گیری از آلودگیهای محیط زیست.
۱۰-جلوگیری ومقابله جدی با پدیده زمین خواری وتغییرکاربری اراضی منابع طبیعی و حفاظت ازفضای سبز و زیستگاه های طبیعی.
۱۱- استفاده ازفن آوریهای نوین وبومی سازگار با محیط زیست در فرایند های توسعه صنعتی،کشاورزی و خدمات.
۱۲-اصلاح ساختارمحیط زیست کشور از طریق حذف سازمانهای موازی وتجمیع آنان درقالب یک سازمان یا وزارتخانه مقتدر.
امید است با توجه به سیاستهای ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و با مشارکت مردم و حمایت جدی دولت، روند تخریب محیط زیست در کشور کند گشته و امنیت اقتصادی، اجتماعی و زیر بناهای حیاتی ما بیش از این به خطر نیفتد.

مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

بازدیدهای دکتر شاعری در هفته سوم تیر ماه ۱۳۹۶

حضور دکتر شاعری، درخبرگزاری فارس حضور دکترعلی محمد شاعری،سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درخبرگزاری جمهوری اسلامی تقدیردکترشاعری نمای...

تعدادى از اعضای کابینه رأی اعتماد نخواهند گرفت/ ۵۰درصد از دشت‌های کشور آسیب‌دیده است/ نرخ تورم روی کاغذ کاهش پیدا کرد

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: روی کاغذ نرخ تورم کاهش پیدا کرده است ولی مردم این موضوعات مطرح شده را لمس نمی‌کنند. به گ...

هماهنگی با رئیس جمهوری ، ویژگی مهم کابینه دوازدهم است

علی محمد شاعری عصر چهارشنبه با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان مازندران در ساری به مناسبت روز خبرنگار ، پیش بینی کرد که اكثر افراد م...

پیام تبریک دکتر شاعری بمناسبت گرامیداشت روز خبرنگار

مرداد بهانه ای است برای تجلیل و تکریم زحمات خالصانه و تلاش های صادقانه افراد بی منتی که روز و شب به دنبال آگاهی بخشی جامعه و هدایت افکار عمومی هستند. ...

دیدار دکتر شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران

در اين ديدار دكتر شاعرى بر ضرورت  پرداخت فورى مطالبات گندم كاران تاكيد نمودند و مقرر گرديد ،حداكثر تا ده روز آينده حدود  ٣٠ ميليارد تومان از بدهى گندم...

تمثال شهید امنیت شهید عباس معصومی در روستای آسیابسر بهشهر رونمایی شد.

علی محمد شاعری نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی چهارشنبه شب در مراسم رونمایی از تمثال شهید امنیت از شهدا به عنوان افراد حاضر و نا...