پیشنهاد انتخاب هر سه بندر مازندران تنها جنبه تبلیغاتی دارد | وب سایت رسمی دکتر علی محمد شاعری

اخبار :

  • ۵۰درصد تالاب‌های کشور در معرض تخریب و نابودی هستند/حفاظت از تالاب‌ها اولویت دولت و مجلس باشد
  • منطقه آزاد بهترین هدیه دولت یازدهم به مردم مازندران است
  • دکتر علی‌محمد شاعری در خصوص ایجاد منطقه آزاد در امیرآباد اظهار کرد: بزرگ‌ترین اتفاق تاریخی در استان مازندران در حال شکل‌گیری است

پیشنهاد انتخاب هر سه بندر مازندران تنها جنبه تبلیغاتی دارد

تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور , ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶

بندر امیرآباد بزرگترین بندر نسل سوم در شمال کشور و سومین بندر کشور به لحاظ وسعت است که به تنهایی سهم ۹۸ درصدی صادرات از بنادر مازندران و ۸۸ درصدی واردات بنادر شمال کشور دارد.
نمایندگان استان به جای بلند پروازی و رویا پروری و به دور از تعصبات منطقه ای و شهری و نگرش جزیره ای به فکر مازندران واحد باشند و در خلوت خود به این موضوع فکر کنند که آیا امیرآباد از هر لحاظ شایستگی تبدیل به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر؟ و آیا این انتخاب به نفع استان نخواهد بود؟!

امروز مسوولین و نمایندگان استان مازندران در گذرگاه تاریخی انتخاب و معرفی منطقه آزاد اقتصادی استان هستند. انتخابی که تغییر آینده استان را رقم خواهد زد و چه بهتر که این تغییر، گامی رو به جلو و در مسیر پیشرفت اقتصادی استان باشد.
مسوولین و نمایندگان استان براساس سوگندی که در پیشگاه قرآن و ملت بزرگ ایران یاد کردند که جز خدمت به مردم و در نظر گرفتن مصالح ملی و منطقه ای به چیزی فکر نکنند، اکنون زمان وفای به عهد و سربلند بیرون آمدن از یک آزمون سرنوشت ساز و تاریخی است که آیندگان درباره آن به قضاوت خواهند پرداخت.
اکنون زمان آن رسیده است با وحدت، همدلی و همگرایی و فارغ از هرگونه بخشی نگری و نگرش جزیره ای و منطقه ای، براساس آنچه عقل حکم می کند و بر پایه مستندات و مطالعات میدانی و کارشناسی همانند آنچه در سایر استان ها نظیر اصفهان رخ می دهد و با پیروی از این روش به قطب صنعتی، گردشگری و فرهنگی تبدیل شده اند، اقدام کنیم و برای یک بار هم که شده در مسیر تعالی و پیشرفت استان، مشق وحدت و هم افزایی کنیم.
بر هیچ کارشناس و مسوولی ظرفیت ها و زیرساخت های بندر امیرآباد در مقایسه با سایر بنادر استان پوشیده نیست، مگر آنکه بخواهیم چشم بر حقایق پوشانده و بر طبل تفرقه و عوام فریبی بکوبیم و شوی تبلیغاتی راه اندازیم که جز پشیمانی اکنون و حسرت آینده عاید دیگری نخواهد داشت.
در ادامه برای تنویر افکار عمومی و کمک به تصمیم گیری خواص برای انتخابی بهتر و آینده ساز به مقایسه بندر امیرآباد با دو بندر دیگر استان یعنی نوشهر و فریدونکنار می پردازیم هرچند با کار کارشناسی و مطالعات تفصیلی، مجموعه استانداری مازندران بر معرفی بندر امیرآباد به عنوان منطقه آزاد اقتصادی به جمع بندی نهایی رسیده و این پیشنهاد به صورت مکتوب ارائه شده است.
*وسعت زمین
بندر امیرآباد در حال حاضر ۱۲۰۰ هکتار زمین در اختیار دارد و ۸۰۰ هکتار نیز در دست خریداری است و مجموعاً با ۲۰۰۰ هکتار زمین با ۶۰ هکتار زمین بندر فریدونکنار و ۴۴ هکتار زمین بندر نوشهر قابل قیاس نیست.
*تعداد اسکله
بندر امیرآباد ۱۵ اسکله دارد در حالیکه فریدونکنار تنها ۳ اسکله و نوشهر ۱۱ اسکله دارد.
*ظرفیت تخلیه و بارگیری
در سال ۹۴ بندر امیرآباد ۳ میلیون و ۴۸۶ هزار تن تخلیه و بارگیری داشته که این رقم به هیچ عنوان قابل مقایسه با ۲۹۷ هزار تن بندر فریدونکنار و ۷۴۴ هزار تن بندر نوشهر نیست.
*میزان سرمایه گذاری در زیر ساخت
بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد ریال در بندر امیرآباد سرمایه گذاری شده است و این رقم در فریدونکنار حدود ۲۵۰ میلیارد ریال و سرمایه گذاری جدیدی در نوشهر انجام نشده است.
*تعداد کشتی های پهلو گرفته
در سال ۹۳، ۸۱۷ فروند کشتی در امیرآباد پهلو گرفته که این رقم در فریدونکنار ۸۸ فروند و در نوشهر ۲۷۵ فروند بوده است.
*سایر ظرفیت ها و مزیت های منحصر بفرد بندر امیرآباد
•  دو بندر دیگر استان (نوشهر و فریدونکنار) در محدوده شهری قرار دارند و جای هیچگونه گسترش وجود ندارد، در حالیکه بندر امیرآباد با فاصله ۳۰ کیلومتری از محدوده شهری، هیچ محدودیتی در گسترش امکانات و زیرساخت ها ندارد ضمن آنکه هیچگونه آلودگی زیست محیطی، مزاحمت مردمی و ایجاد ترافیک را هم در پی نخواهد داشت.
•  امیرآباد با در اختیار داشتن ۱۵ اسکله بی نظیر و عمق ۸ متری ساحل که ظرفیت بارگیری ۷٫۵ میلیون تن در سال را دارد این بندر را از دیگر بنادر استان متمایز و برجسته کرده است.
•  با توجه به اینکه ۱۰۰۰ هکتار به شهرک صنعتی بهشهر اضافه خواهد شد و آن را بزرگترین شهرک صنعتی مازندران مبدل خواهد کرد و به تنهایی ۵۰ درصد از مساحت شهرک های صنعتی استان خواهد بود، خود گواهی بر ارجحیت بندر امیرآباد بر سایر بنادر استان است.
•  نزدیکی بندر امیرآباد به فرودگاه های بین المللی دشت ناز و گرگان، اتصال به راه آهن سراسری، نزدیکی به مرکز استان و دسترسی به چهار محور ترانزیت حمل و نقل ریلی و جاده ای و هوایی و دریایی، دسترسی به کریدور شمال جنوب از طریق سمنان از مهمترین مزایای ویژه بندر امیرآباد نسبت به بندر فریدونکنار و نوشهر است. همچنین ارتباط بندر امیرآباد از طریق محورهای نکا، بهشهر و رستمکلا به جاده سراسری تهران، مشهد، ترکمنستان از دیگر مزایای منحصر بفرد این بندر است.
•  تولید بالای مرکبات و مرغ در منطقه و لزوم صادرات آن از کوتاهترین مسیر ممکن به بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای حوزه CIS و روسیه، بر قابلیت های بندر امیرآباد می افزاید.
•  همجواری با بندر نفتی نکا، کشتی سازی ایران صدرا، پایانه نفتی شمال کشور و نیروگاه تولید برق شهید سلیمی نکا، از خصوصیات بارز و برجسته بندر امیرآباد است.
شاید جالب باشد بدانید:
بندر امیرآباد بزرگترین بندر نسل سوم در شمال کشور و سومین بندر کشور به لحاظ وسعت است که به تنهایی سهم ۹۸ درصدی صادرات از بنادر مازندران و ۸۸ درصدی واردات بنادر شمال کشور دارد.
بندر امیرآباد با دارا بودن تمامی شرایط و امکانات لازم، امکان اضافه شدن به مناطق آزاد تجاری کشور را دارد و با وجود این امکانات و زیرساخت ها، تبدیل به بندری صادرات محور خواهد شد در حالیکه مناطقی که فاقد زیرساخت های لازم بودند و تبدیل به منطقه آزاد تجاری شدند برای کسب درآمد به مناطق واردات محور مبدل شدند که بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
پیشنهاد انتخاب هر سه بندر مازندران به عنوان مناطق آزاد تجاری قطعاً پیشنهادی بدون پشتوانه کارشناسی است و تنها جنبه تبلیغاتی دارد، ضمن آنکه سنگ بزرگ علامت نزدن است و این اقدام عملاً غیرممکن است.
نمایندگان استان به جای بلند پروازی و رویا پروری و به دور از تعصبات منطقه ای و شهری و نگرش جزیره ای به فکر مازندران واحد باشند و در خلوت خود به این موضوع فکر کنند که آیا امیرآباد از هر لحاظ شایستگی تبدیل به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر؟ و آیا این انتخاب به نفع استان نخواهد بود؟!!!!
لازم است در این برهه حساس و گذرگاه تاریخی از اختلالات بپرهیزیم و بر وحدت و همگرایی بیفزاییم و به نظر کارشناسی کارشناسان در انتخاب و معرفی بندر امیرآباد به عنوان منطقه آزاد تجاری احترام گذاشته و ملاک عمل را پیشرفت و تعالی استان قرار دهیم نه تعصبات قومی محلی و منطقه ای.

 

مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

اقتدار سازمانی؛ ماحصل تبدیل سازمان محیط‌زیست به وزارتخانه/سازمان از کمبود تجهیزات و اعتبارات رنج می برد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به علت کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و اعتبارات و فقدان اقتدار سازمانی با مشکلات زیادی روبرو است...

کمبود اعتبارات علت پیشی‌گرفتن بیابان زایی از بیابان زدایی/ ۷میلیون هکتار مساحت بیابان‌های بحرانی کشور

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در توضیح علل افزایش مساحت بیابان‌های کشور، گفت: کمبود اعتبارات و تغییر اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی علت...

حضور دکتر شاعری در جلسه مشترک شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

حضور دکتر شاعری در جلسه مشترک شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی موانع تولید و صادرات تولیدات داخلی. به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دفتر دکتر...

ديدار دكتر شاعرى با دكتر نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور

در ديدار دكتر شاعرى نماینده مردم شریف شرق مازندران با دكتر نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور مطرح شد: پیگیری پروژه های عمران...

ارتباط تلفنی دکترشاعری نماینده مردم شریف بهشهر،نکا وگلوگاه در برنامه زنده گفتگو ویژه شبکه مازندران

هدف بیمه حمایت از کشاورزی برای پایداری تولید است. صندوق بیمه محصولات کشاورزی در ایران کارایی لازم را ندارد. مجلس پیشنهاد داد ردیف اعتباری مستقل ...

مراسم آغازعملیات اجرایی تعریض محور طوسکلا -حسین آباد

مراسم آغازعملیات اجرایی تعریض محور طوسکلا -حسین آباد با حضورآیت محمدی لائینی ،دکترشاعری ،مدیرکل راه وشهرسازی ،راهداری وحمل ونقل استان ومسئولین شهرستان...

با حضور دکتر روحانی ریاست محترم جمهور فاز ۲ بندر امیرآباد افتتاح گردید .

با پیگیری جهادی و مستمر دکتر شاعری نماینده مردم شریف شرق مازندران و با همت وزارت راه و شهرسازی و سایر وزارت خانه ها پروژه های عمرانی و اقتصادی شرق ماز...