خبر :

  • واردات برنج برخلاف توافق با دولت صورت گرفته است
  • دولت برای تغییر استاندار مشورتی از نمایندگان مازندران نگرفته است

پیشنهاد انتخاب هر سه بندر مازندران تنها جنبه تبلیغاتی دارد

بندر امیرآباد بزرگترین بندر نسل سوم در شمال کشور و سومین بندر کشور به لحاظ وسعت است که به تنهایی سهم ۹۸ درصدی صادرات از بنادر مازندران و ۸۸ درصدی واردات بنادر شمال کشور دارد.
نمایندگان استان به جای بلند پروازی و رویا پروری و به دور از تعصبات منطقه ای و شهری و نگرش جزیره ای به فکر مازندران واحد باشند و در خلوت خود به این موضوع فکر کنند که آیا امیرآباد از هر لحاظ شایستگی تبدیل به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر؟ و آیا این انتخاب به نفع استان نخواهد بود؟!

امروز مسوولین و نمایندگان استان مازندران در گذرگاه تاریخی انتخاب و معرفی منطقه آزاد اقتصادی استان هستند. انتخابی که تغییر آینده استان را رقم خواهد زد و چه بهتر که این تغییر، گامی رو به جلو و در مسیر پیشرفت اقتصادی استان باشد.
مسوولین و نمایندگان استان براساس سوگندی که در پیشگاه قرآن و ملت بزرگ ایران یاد کردند که جز خدمت به مردم و در نظر گرفتن مصالح ملی و منطقه ای به چیزی فکر نکنند، اکنون زمان وفای به عهد و سربلند بیرون آمدن از یک آزمون سرنوشت ساز و تاریخی است که آیندگان درباره آن به قضاوت خواهند پرداخت.
اکنون زمان آن رسیده است با وحدت، همدلی و همگرایی و فارغ از هرگونه بخشی نگری و نگرش جزیره ای و منطقه ای، براساس آنچه عقل حکم می کند و بر پایه مستندات و مطالعات میدانی و کارشناسی همانند آنچه در سایر استان ها نظیر اصفهان رخ می دهد و با پیروی از این روش به قطب صنعتی، گردشگری و فرهنگی تبدیل شده اند، اقدام کنیم و برای یک بار هم که شده در مسیر تعالی و پیشرفت استان، مشق وحدت و هم افزایی کنیم.
بر هیچ کارشناس و مسوولی ظرفیت ها و زیرساخت های بندر امیرآباد در مقایسه با سایر بنادر استان پوشیده نیست، مگر آنکه بخواهیم چشم بر حقایق پوشانده و بر طبل تفرقه و عوام فریبی بکوبیم و شوی تبلیغاتی راه اندازیم که جز پشیمانی اکنون و حسرت آینده عاید دیگری نخواهد داشت.
در ادامه برای تنویر افکار عمومی و کمک به تصمیم گیری خواص برای انتخابی بهتر و آینده ساز به مقایسه بندر امیرآباد با دو بندر دیگر استان یعنی نوشهر و فریدونکنار می پردازیم هرچند با کار کارشناسی و مطالعات تفصیلی، مجموعه استانداری مازندران بر معرفی بندر امیرآباد به عنوان منطقه آزاد اقتصادی به جمع بندی نهایی رسیده و این پیشنهاد به صورت مکتوب ارائه شده است.
*وسعت زمین
بندر امیرآباد در حال حاضر ۱۲۰۰ هکتار زمین در اختیار دارد و ۸۰۰ هکتار نیز در دست خریداری است و مجموعاً با ۲۰۰۰ هکتار زمین با ۶۰ هکتار زمین بندر فریدونکنار و ۴۴ هکتار زمین بندر نوشهر قابل قیاس نیست.
*تعداد اسکله
بندر امیرآباد ۱۵ اسکله دارد در حالیکه فریدونکنار تنها ۳ اسکله و نوشهر ۱۱ اسکله دارد.
*ظرفیت تخلیه و بارگیری
در سال ۹۴ بندر امیرآباد ۳ میلیون و ۴۸۶ هزار تن تخلیه و بارگیری داشته که این رقم به هیچ عنوان قابل مقایسه با ۲۹۷ هزار تن بندر فریدونکنار و ۷۴۴ هزار تن بندر نوشهر نیست.
*میزان سرمایه گذاری در زیر ساخت
بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد ریال در بندر امیرآباد سرمایه گذاری شده است و این رقم در فریدونکنار حدود ۲۵۰ میلیارد ریال و سرمایه گذاری جدیدی در نوشهر انجام نشده است.
*تعداد کشتی های پهلو گرفته
در سال ۹۳، ۸۱۷ فروند کشتی در امیرآباد پهلو گرفته که این رقم در فریدونکنار ۸۸ فروند و در نوشهر ۲۷۵ فروند بوده است.
*سایر ظرفیت ها و مزیت های منحصر بفرد بندر امیرآباد
•  دو بندر دیگر استان (نوشهر و فریدونکنار) در محدوده شهری قرار دارند و جای هیچگونه گسترش وجود ندارد، در حالیکه بندر امیرآباد با فاصله ۳۰ کیلومتری از محدوده شهری، هیچ محدودیتی در گسترش امکانات و زیرساخت ها ندارد ضمن آنکه هیچگونه آلودگی زیست محیطی، مزاحمت مردمی و ایجاد ترافیک را هم در پی نخواهد داشت.
•  امیرآباد با در اختیار داشتن ۱۵ اسکله بی نظیر و عمق ۸ متری ساحل که ظرفیت بارگیری ۷٫۵ میلیون تن در سال را دارد این بندر را از دیگر بنادر استان متمایز و برجسته کرده است.
•  با توجه به اینکه ۱۰۰۰ هکتار به شهرک صنعتی بهشهر اضافه خواهد شد و آن را بزرگترین شهرک صنعتی مازندران مبدل خواهد کرد و به تنهایی ۵۰ درصد از مساحت شهرک های صنعتی استان خواهد بود، خود گواهی بر ارجحیت بندر امیرآباد بر سایر بنادر استان است.
•  نزدیکی بندر امیرآباد به فرودگاه های بین المللی دشت ناز و گرگان، اتصال به راه آهن سراسری، نزدیکی به مرکز استان و دسترسی به چهار محور ترانزیت حمل و نقل ریلی و جاده ای و هوایی و دریایی، دسترسی به کریدور شمال جنوب از طریق سمنان از مهمترین مزایای ویژه بندر امیرآباد نسبت به بندر فریدونکنار و نوشهر است. همچنین ارتباط بندر امیرآباد از طریق محورهای نکا، بهشهر و رستمکلا به جاده سراسری تهران، مشهد، ترکمنستان از دیگر مزایای منحصر بفرد این بندر است.
•  تولید بالای مرکبات و مرغ در منطقه و لزوم صادرات آن از کوتاهترین مسیر ممکن به بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای حوزه CIS و روسیه، بر قابلیت های بندر امیرآباد می افزاید.
•  همجواری با بندر نفتی نکا، کشتی سازی ایران صدرا، پایانه نفتی شمال کشور و نیروگاه تولید برق شهید سلیمی نکا، از خصوصیات بارز و برجسته بندر امیرآباد است.
شاید جالب باشد بدانید:
بندر امیرآباد بزرگترین بندر نسل سوم در شمال کشور و سومین بندر کشور به لحاظ وسعت است که به تنهایی سهم ۹۸ درصدی صادرات از بنادر مازندران و ۸۸ درصدی واردات بنادر شمال کشور دارد.
بندر امیرآباد با دارا بودن تمامی شرایط و امکانات لازم، امکان اضافه شدن به مناطق آزاد تجاری کشور را دارد و با وجود این امکانات و زیرساخت ها، تبدیل به بندری صادرات محور خواهد شد در حالیکه مناطقی که فاقد زیرساخت های لازم بودند و تبدیل به منطقه آزاد تجاری شدند برای کسب درآمد به مناطق واردات محور مبدل شدند که بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
پیشنهاد انتخاب هر سه بندر مازندران به عنوان مناطق آزاد تجاری قطعاً پیشنهادی بدون پشتوانه کارشناسی است و تنها جنبه تبلیغاتی دارد، ضمن آنکه سنگ بزرگ علامت نزدن است و این اقدام عملاً غیرممکن است.
نمایندگان استان به جای بلند پروازی و رویا پروری و به دور از تعصبات منطقه ای و شهری و نگرش جزیره ای به فکر مازندران واحد باشند و در خلوت خود به این موضوع فکر کنند که آیا امیرآباد از هر لحاظ شایستگی تبدیل به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر؟ و آیا این انتخاب به نفع استان نخواهد بود؟!!!!
لازم است در این برهه حساس و گذرگاه تاریخی از اختلالات بپرهیزیم و بر وحدت و همگرایی بیفزاییم و به نظر کارشناسی کارشناسان در انتخاب و معرفی بندر امیرآباد به عنوان منطقه آزاد تجاری احترام گذاشته و ملاک عمل را پیشرفت و تعالی استان قرار دهیم نه تعصبات قومی محلی و منطقه ای.

 

مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

بازدید دکتر شاعری و هیئت همراه و دکتر یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران از روند احداث پل روگذر سد گلورد

دکتر شاعری، هیئت همراه و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از ساعت 8 صبح بازدید یکروزه ای را از کانال های انتقال آب، تالاب ها، پل روگذر سد گلورد و آ...

حضور دکتر شاعری در جلسه شورای برنامه ریزی استان مازندران به عنوان ناظر مجلس شورای اسلامی

دکتر شاعری در جلسه شورای برنامه ریزی استان مازندران: سازمان برنامه و بودجه استان پیشنهاد پروژه های استان را جمع بندی و نهایی کند نادر بودجه سال 97 لح...

دیدار صمیمی دکتر شاعری با آیت اله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران

دکتر شاعری در دیدار با آیت اله طبرسی نماینده معظم ولی فقیه در استان مازندران ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کشاورزی کشور و فعالیت هایی که برای توسعه تولیدا...

اخذ دستور پرداخت مشوق صادرات مرکبات/دستگاه های مسئول برای جذب آن پیگیری کنند

علی محمد شاعری در گفتگو با خبر مازندران با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال حدود پنج میلیون تن مرکبات در کشور تولید شود، اظهار کرد: باید از هم اکنون ب...

اخذ دستور پرداخت مشوق صادرات مرکبات/ دستگاه های مسئول برای جذب آن پیگیری کنند

علی محمد شاعری در گفتگو با... با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال حدود پنج میلیون تن مرکبات در کشور تولید شود، اظهار کرد: باید از هم اکنون برای تنظیم ...